Mchy wodne są bardzo często wykorzystywane w akwariach w stylu naturalnym. Na dzień dzisiejszy jest wiele gatunków, dzięki którym możemy uzyskać unikalny efekt dekoracyjny. Dziś po krótce opiszę niewątpliwie jednego z najpiękniejszych mchów - Vesicularia montagnei, czyli popularny Christmas moss. Anglojęzyczna nazwa, wywodzi się z kształtu jaki przyjmują gałązki mchu, które przypominają choinki. Struktura gałązek jest wyjątkowo gęsta i zbita, więc dzięki temu możemy uzyskać mocny punkt aranżacji.

Jeżeli chodzi o jego przyrost, to w przeciwieństwie do znanego mchu jawajskiego, rośnie znacznie wolniej więc trzeba się uzbrojić w cierpliwość aby uzyskać pożądany efekt z nań pomocą.

Należy pamiętać o cotygodniowej plęgnacji mchu. Bywa że zostaje przysypany przez drobne ziarenka piasku, tudzież zaległe odchody ryb i krewetek. W moim przypadku wystarcza odmulacz 1 cm średnicy i rytmiczne dmuchanie w gąszcz mchu. Sposób ten, choć lakoniczny, wydaje mi się najbardziej efektowny.

W mojej aktualnej aranżacji, użyłem tego gatunku aby główny bohater czyli dość spory korzeń mahoniowy, został naturalnie obrośnięty mchem który miał sprawiać wrażenie opadającego w nie zachwianej przez człowieka strukturze [w tym wypadku zwisające choinki] Z braku laku użyłem również X-mas'a na stworzenie darni która miała otaczać plażę. To zadanie spełniły małe bryłki lawy wulkanicznej na której mech był obwiązany za pomocą żyłki wędkarskiej.

Podsumowując Vesicularia montagnei, to piękny mech który nie wymaga znaczącego nawożania, wliczając w to dawkowanie CO2. Oświetlenie może być naprawdę przeciętne, bynajmniej wiadomo że czym lepsze warunki tym szybszy przyrost :)

Opis:

Gałązki mają jakieś 4cm długości i maksymalnie 3cm szerokości. Roślina musi
być odpowiednio przyczepiona do korzeni/kamieni. Pielęgnacja powinna opierać się na cotygodniowym wyczyszczeniu z zalegających odchodów lub rozproszonych ziarenek piasku.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Name:

Komentarze:

04.08.2007, 21:17 :: 201.9.91.151
Alex
Ops... my mail alequisandro@gmail.com

sees below, tks!

04.08.2007, 21:16 :: 201.9.91.151
Alex
Hi!
I recently found your blog and believe that your layout is incredible, also I liked so much this species of Vesiculia, which I did not know, I would like to request your permission to reproduce the images of this species in the brazilian online data base of aquatic plants, please contact me case possible.
Thankful and congratulations!