Photobucket naturestyle - Styl Nature aquarium

Riccia fluitans


Link 07.03.2008 :: 19:46 Komentuj (2)
Wgłębka wodna (riccia) jest nadwodnym wątrobowcem unoszącym się na powierzchni wody. W akwarystyce roślinnej, w tym głównie sztuce Nature Aquarium znalazła zastosowanie w formie plechy rosnącej pod powierzchnią wody przyczepiona do płaskich kamieni / kawałków lawy. Barwa zależy od oświetlenia, najczęściej przyjmuje szmaragdowo-zielony odcień.

Wymaga oświetlenia o średniej mocy, rośnie dobrze nawet bez wspomagania CO2 ale w takim wypadku jej przyrost jest mocno ograniczony. Osobiście nie wyrabiam się ostatnio z przycinkami :) Nawożenie mikro i makro jak najbardziej wskazane.

Opis:

Dorasta do ok 10cm wysokości, w dobrych warunkach przyjmuje formę gęstej plechy. Roślinę najlepiej solidnie obwiązać żyłką na skałce lawy wulkanicznej lub na płaskim kamieniu.

Photobucket

Hygrophila polysperma


Link 23.02.2008 :: 13:10 Komentuj (1)
Hygrophila polysperma to powszechnie znana roślina na tylni plan zbiornika, wyróżniająca się jasną zieloną barwą i liśćmi o ciekawym kształcie. Wymaga dozowania CO2 choć bez tego wspomagacza może rosnąć, konsekwencją może być słaba kondycja i forma rośliny. Jeżeli chodzi o nawożenie to zdecydowanie można ją zaliczyć do flory z rzędu wodnych chwastów - bardzo szybko daje znać o niedoborach w zbiorniku.

Opis:

Dorasta do 50cm wysokości, przy prawidłowej pielęgnacji liście mają około 1cm szerokości. Podłoże najlepiej drobnoziarniste z domieszką gliny, rośliny bardzo łatwo rozmnożyć poprzez odpowiednie przycinanie wierzchołków, podobno nawet z pojedynczych liści możemy uzyskać nowe sadzonki.

Photobucket

Rotala sp. green


Link 05.02.2008 :: 19:52 Komentuj (0)
Rotala green - roślina bardzo znana aquascepingowi w tym lubiana przez samego mistrza Amano. Idealny łodygowiec na trzeci plan zbiornika, świetnie uzupełnia się z roślinami o czerwonych barwach. Wymaga dozowania CO2, w zbiorniku bez tego gazu może rosnąć ale przyrost i ogólny stan rośliny będzie mierny. Rotala lubi potas (K) pierwiastek ten jest aktywnie pobierany więc najlepiej jest gdy roślina ma do niego stały dostęp.

Ciekawostką jest fakt że rotala nie zawsze się przyjmuje, mimo iż warunki są które oferujemy są optymalne dla innych roślin.

Opis:

Dorasta do 40cm, przy prawidłowej pielęgnacji liście mają około 0,5cm szerokości. Podłoże najlepiej żyzne, rozmnażanie poprzez przycinanie wierzchołków - utrzymujemy w ten sposób gęste grupy rośliny.

Photobucket

Anubias barteri var. nana


Link 09.08.2007 :: 17:34 Komentuj (0)
Anubias barteri var. nana to odmiana wyhodowana przez firmę Tropica. Charakteryzuje się małymi listkami i cienkimi korzeniami. Jest rośliną bardzo łatwą w utrzymaniu, zadawala się oświetleniem na poziomie 0,3W/1L. Parametry wody również nie są ważne,- rośnie twardej, miękkiej, zasadowej i kwaśnej wodzie. Trzeba pamiętać iż kłącze anubiasa nigdy nie może być zakopane pod warstwą żwiru.

W akwariach naturalnych, używa się go głównie zaczepionego w dolnych partiach korzeni. Daje to nam znaczące urozmaicenie ogółu aranżacji ponieważ roślina świetnie kontrastuje z większością roślin.

Opis

Listki rośliny mają maksymalnie 4cm długości i 2 szerokości. Rośnie na wysokość ok. 10cm. Roślina musi być odpowiednio przyczepiona do korzeni/kamieni. Łatwo rozmnaża się przez podział kłącza.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


Vesicularia montagnei


Link 04.07.2007 :: 17:25 Komentuj (2)
Mchy wodne są bardzo często wykorzystywane w akwariach w stylu naturalnym. Na dzień dzisiejszy jest wiele gatunków, dzięki którym możemy uzyskać unikalny efekt dekoracyjny. Dziś po krótce opiszę niewątpliwie jednego z najpiękniejszych mchów - Vesicularia montagnei, czyli popularny Christmas moss. Anglojęzyczna nazwa, wywodzi się z kształtu jaki przyjmują gałązki mchu, które przypominają choinki. Struktura gałązek jest wyjątkowo gęsta i zbita, więc dzięki temu możemy uzyskać mocny punkt aranżacji.

Jeżeli chodzi o jego przyrost, to w przeciwieństwie do znanego mchu jawajskiego, rośnie znacznie wolniej więc trzeba się uzbrojić w cierpliwość aby uzyskać pożądany efekt z nań pomocą.

Należy pamiętać o cotygodniowej plęgnacji mchu. Bywa że zostaje przysypany przez drobne ziarenka piasku, tudzież zaległe odchody ryb i krewetek. W moim przypadku wystarcza odmulacz 1 cm średnicy i rytmiczne dmuchanie w gąszcz mchu. Sposób ten, choć lakoniczny, wydaje mi się najbardziej efektowny.

W mojej aktualnej aranżacji, użyłem tego gatunku aby główny bohater czyli dość spory korzeń mahoniowy, został naturalnie obrośnięty mchem który miał sprawiać wrażenie opadającego w nie zachwianej przez człowieka strukturze [w tym wypadku zwisające choinki] Z braku laku użyłem również X-mas'a na stworzenie darni która miała otaczać plażę. To zadanie spełniły małe bryłki lawy wulkanicznej na której mech był obwiązany za pomocą żyłki wędkarskiej.

Podsumowując Vesicularia montagnei, to piękny mech który nie wymaga znaczącego nawożania, wliczając w to dawkowanie CO2. Oświetlenie może być naprawdę przeciętne, bynajmniej wiadomo że czym lepsze warunki tym szybszy przyrost :)

Opis:

Gałązki mają jakieś 4cm długości i maksymalnie 3cm szerokości. Roślina musi
być odpowiednio przyczepiona do korzeni/kamieni. Pielęgnacja powinna opierać się na cotygodniowym wyczyszczeniu z zalegających odchodów lub rozproszonych ziarenek piasku.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Hygrophila corymbosa "Siamensis"


Link 07.06.2007 :: 10:45 Komentuj (0)
Roślina ta obecna jest w mojej aktualnej kompozycji. Z reguły jest zdecydowanie dobrze dopełniającym gatuniem, stanowiąc indywidualny punkt aranżacji. Jej stosunkowo cienkie listki są koloru soczytej zieleni z delikatnymi akcentami pomarańczu i czerwieni które występują głównie w górnych partiach rośliny. Przyrost jest średni ale tylko przy dozowaniu CO2. Bez tego wspomagacza rośnie wolno. Wymaga głównie oświetlenia ponad 3W/1L i żyznego podłoża. Aklimatyzacja charakteryzuje się wypuszczeniem nowych liści, oraz etapowym zamieraniem starych. Ogólnie idealnie nadaje się na tylni plan zbiornika.

Opis:

Dorasta do 30cm, liście mierzą sobie maksymalnie 2cm szerokości. Wymaga grubej warstwy żyznego podłoża. Należy przycinać roślinę ponieważ rosnąc ponad poziomem wody, jej kondycja może pogorszyć się co może być związane z nagłym atakiem glonów.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Sagittaria Subulata


Link 20.05.2007 :: 13:27 Komentuj (0)
Wybrałem tą roślinę ze względu na to iż bez dozowania CO2 trudno o jakikolwiek trawnik [roślina szybko rośnie nawet przy umiarkowanym oświetleniu] Aklimatyzowała się jakiś tydzień po czym puściła wiele odrostów. Po dwóch tygodniach od założenia baniaka poczęła niepokojąco blaknąć i jej przyrost został znacznie pochamowany. Okazało się że to zjawisko jest raczej normalne i występuje w świerzo założonych zbiornikach. Trzeba przyznać że roślina po 3 tygodniach nadal jest blada, bynajmniej niektóre listki już ciemnieją przy czym przyrost jest tak szybki jak na początku.

Opis:

Dorasta do 10cm, liście mierzą sobie do 1cm szerokości. Preferuje drobnoziarniste podłoże które powinno być nawożone kulkami mikroelementowymi. Przez kilka lat Sagittaria subulata utrzymuje swoje niewielkie rozmiary, ale w zależności od wieku rośliny, intensywności oświetlenia - może nagle wyciągnąć się do 50cm i zakwitnąć.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

* Flora(7)
* Fauna(7)
* Co nowego(3)
63L - "Center of oasis"(3)
54L - "Spring awakening"(0)

Linki

Serwisy - aquascaping

Chester Aquarium
AquaDesign
Akwarium Jacka
Aquascapedesign
AquaGardens
NaturAqua
AquascapeBlog
Aquascape Atelier
Aquarius & Aquadam
Plantella
Aqua Sketchbook
Creative Aquascape Union

Fora

Akwarystyka forum
AkwaHobby
Mchy
roslinakwariowe.pl
holenderskie.pl
forum o krewetkach
APC

Serwisy - akwarystyka

AkwaFoto
Krewetki w akwarium
AquaMoss
akwarium.org
AGA

Księga gości

Wyślij wiadomość

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl