Photobucket naturestyle - Styl Nature aquarium

Anubias barteri var. nana


Link 09.08.2007 :: 17:34 Komentuj (0)
Anubias barteri var. nana to odmiana wyhodowana przez firmę Tropica. Charakteryzuje się małymi listkami i cienkimi korzeniami. Jest rośliną bardzo łatwą w utrzymaniu, zadawala się oświetleniem na poziomie 0,3W/1L. Parametry wody również nie są ważne,- rośnie twardej, miękkiej, zasadowej i kwaśnej wodzie. Trzeba pamiętać iż kłącze anubiasa nigdy nie może być zakopane pod warstwą żwiru.

W akwariach naturalnych, używa się go głównie zaczepionego w dolnych partiach korzeni. Daje to nam znaczące urozmaicenie ogółu aranżacji ponieważ roślina świetnie kontrastuje z większością roślin.

Opis

Listki rośliny mają maksymalnie 4cm długości i 2 szerokości. Rośnie na wysokość ok. 10cm. Roślina musi być odpowiednio przyczepiona do korzeni/kamieni. Łatwo rozmnaża się przez podział kłącza.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


Finał aranżacji


Link 07.07.2007 :: 18:20 Komentuj (4)
Zdecydowałem się zaprezentować niby finalne zdjęcie aktualnej aranżacji. Niby, bo może jeszcze mnie weźmie na focenie przed likwidacją :) Swoją drogą, jestem zadowolony że w końcu stworzyłem pierwsze Nature. Nad następną kompozycją jeszcze nie myślę, jednak z pewnością nie wyjdzie na świat zbyt szybko.

108 day
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Vesicularia montagnei


Link 04.07.2007 :: 17:25 Komentuj (2)
Mchy wodne są bardzo często wykorzystywane w akwariach w stylu naturalnym. Na dzień dzisiejszy jest wiele gatunków, dzięki którym możemy uzyskać unikalny efekt dekoracyjny. Dziś po krótce opiszę niewątpliwie jednego z najpiękniejszych mchów - Vesicularia montagnei, czyli popularny Christmas moss. Anglojęzyczna nazwa, wywodzi się z kształtu jaki przyjmują gałązki mchu, które przypominają choinki. Struktura gałązek jest wyjątkowo gęsta i zbita, więc dzięki temu możemy uzyskać mocny punkt aranżacji.

Jeżeli chodzi o jego przyrost, to w przeciwieństwie do znanego mchu jawajskiego, rośnie znacznie wolniej więc trzeba się uzbrojić w cierpliwość aby uzyskać pożądany efekt z nań pomocą.

Należy pamiętać o cotygodniowej plęgnacji mchu. Bywa że zostaje przysypany przez drobne ziarenka piasku, tudzież zaległe odchody ryb i krewetek. W moim przypadku wystarcza odmulacz 1 cm średnicy i rytmiczne dmuchanie w gąszcz mchu. Sposób ten, choć lakoniczny, wydaje mi się najbardziej efektowny.

W mojej aktualnej aranżacji, użyłem tego gatunku aby główny bohater czyli dość spory korzeń mahoniowy, został naturalnie obrośnięty mchem który miał sprawiać wrażenie opadającego w nie zachwianej przez człowieka strukturze [w tym wypadku zwisające choinki] Z braku laku użyłem również X-mas'a na stworzenie darni która miała otaczać plażę. To zadanie spełniły małe bryłki lawy wulkanicznej na której mech był obwiązany za pomocą żyłki wędkarskiej.

Podsumowując Vesicularia montagnei, to piękny mech który nie wymaga znaczącego nawożania, wliczając w to dawkowanie CO2. Oświetlenie może być naprawdę przeciętne, bynajmniej wiadomo że czym lepsze warunki tym szybszy przyrost :)

Opis:

Gałązki mają jakieś 4cm długości i maksymalnie 3cm szerokości. Roślina musi
być odpowiednio przyczepiona do korzeni/kamieni. Pielęgnacja powinna opierać się na cotygodniowym wyczyszczeniu z zalegających odchodów lub rozproszonych ziarenek piasku.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Colisa lalia


Link 28.06.2007 :: 22:32 Komentuj (2)
Ostatnimi czasy zachciało mi się ryby, która miała się wyróżniać spośród sto stosunkowo monotonnej ławicy, poza tym chciałem mieć akwariowego pupila :)Zastanawiałem się jaka ryba byłaby odpowiednia do nie ogrzewanego zbiornika z krewetkami? Pięlegniczki odpadają, podobnie jak moja dawna miłość czyli bojowniki. Po kilku dniach decyzja padła,- zakupiłem pięknego samca prętnika karłowatego czyli gat. Colisa lalia. Ryby te od dawien dawna olśniewały mnie swoim wyglądem, toteż w głębi serca wiedziałem że kiedyś zagoszczą w moim zbiorniku. Niestety, popełniłem błąd. Okazało się że jak narazie prętnik nie może u mnie gościć. Powód: temeratura tego lata będzie skakać jak na trampolinie, a ja nawet nie będę wiedział że populacja małych red cherry ginie w oczach [...] Smutna perspektywa ale prawdziwa.
Jakby coś rybka ma teraz o stokroć lepsze warunki niż u mnie ;)

Pochodzenie:
Azja południowa
Wielkość:
5cm
Zachowanie:
Żywa, towarzyska ryba. Nie płochliwa. Nie stanowi zagrożenia dla innych ryb, natomiast może atakować mniejsze krewetki karłowate.
Temperatura:
24-30 oC
Parametry:
pH ok. 6-7,0, woda miękka do twardej

BTW,- zapraszam do komentowania wpisów, lub oddawaniu ich do księgi gości bo czasami mam wrażenie że praktycznie nikt tego bloga nie ogląda, a to już powód aby przestać go aktualizować.

Photo Sharing and Video Hosting at PhotobucketHyphessobrycon herbertaxelrodi


Link 11.06.2007 :: 16:36 Komentuj (0)
Po ostatniej eksterminacji żarłocznych razbor klinowych nadszedł czas na zakup nowej ławicy która miała spełniać trzy warunki,- nie atakować krewetek, ładnie się prezentować ale zbytnio nie odciągać uwagi od kompozycji w baniaku. Rybki fajne, spełniają powyższe wymagania, niestety są płochliwe, ale mam nadzieję że z czasem przyzwyczają się do mojej gęby ;) Tak więc ogółem Neony czarne/Bystrzyki Axelroda szczerze polecam do zbiorników roślinnych.

Pochodzenie:
Amazonia, Brazylia
Wielkość:
3,5cm
Zachowanie:
Żywa, towarzyska ryba stadna, niestety wykazuje znaczącą płochliwość, polecana do zbiorników z krewetkami karłowatymi.
Temperatura:
23-26 oC
Parametry:
pH ok 6-7,2, woda miękka do średnio twardej.

Photobucket

Hygrophila corymbosa "Siamensis"


Link 07.06.2007 :: 10:45 Komentuj (0)
Roślina ta obecna jest w mojej aktualnej kompozycji. Z reguły jest zdecydowanie dobrze dopełniającym gatuniem, stanowiąc indywidualny punkt aranżacji. Jej stosunkowo cienkie listki są koloru soczytej zieleni z delikatnymi akcentami pomarańczu i czerwieni które występują głównie w górnych partiach rośliny. Przyrost jest średni ale tylko przy dozowaniu CO2. Bez tego wspomagacza rośnie wolno. Wymaga głównie oświetlenia ponad 3W/1L i żyznego podłoża. Aklimatyzacja charakteryzuje się wypuszczeniem nowych liści, oraz etapowym zamieraniem starych. Ogólnie idealnie nadaje się na tylni plan zbiornika.

Opis:

Dorasta do 30cm, liście mierzą sobie maksymalnie 2cm szerokości. Wymaga grubej warstwy żyznego podłoża. Należy przycinać roślinę ponieważ rosnąc ponad poziomem wody, jej kondycja może pogorszyć się co może być związane z nagłym atakiem glonów.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Aktualizacja aranżacji


Link 31.05.2007 :: 18:08 Komentuj (2)

Po krótkiej przerwie prezentuję fotkę z 36 dnia od założenia zbiornika.Było trochę glonów, naszczęście szybko się ich pozbyłem. Mam również fotkę z 40 dnia, bynajmniej ta poszła na tegoroczny konkurs IAPLC :) Pozdrawiam i zachęcam do komentowania wpisów.

36 day
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Trigonostigma heteromorpha


Link 23.05.2007 :: 15:52 Komentuj (0)
Dekoracyjna ryba stadna, bynamniej zdecydowanie oklepana. Jest spokojna i towarzyska w stosunku do innych ryb w zbiorniku, niestety może atakować mniejsze krewetki z rodzaju caridina :( szczególnie po porze karmienia dlatego też niebawem mówię jej papa :)

Pochodzenie:
Tajlandia, Sumatra, Malaje
Wielkość:
4cm
Zachowanie:
Żywa, towarzyska ryba stadna, niestety może być nieodpowiednia do zbiorników z krewetkami karłowatymi.
Temperatura:
23-26 oC
Parametry:
pH ok 6-7,5, woda miękka do średnio twardej.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Tegoroczny Projekt


Link 20.05.2007 :: 13:34 Komentuj (0)
Od dłuższego czasu planowałem start zbiornika w stylu Low-tech czyli nie zasilanego CO2 przy umiarkowanym nawożeniu/oświetleniu. Pomysł na aranżację ewoluował z każdym dniem przy czym miałem zasadniczy problem z doborem roślin które miały dobrze rosnąć bez wyżej wymienionych suplementów. Okazało się że wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik dlatego od suchego startu 21 kwietnia, do teraz nie miałem praktycznie żadnych problemów z glonami, rośliny dotychczasowo rosły jak trzeba a ja uzyskałem porządany efekt. Tak więc, ogólnie jestem zadowolony z tego zbiornika i nie ukrywam że nie spodziewałem się tak dobrej kondycji i szybkiego przyrostu flory bez szczególnego nawożenia i oświetlenia.

12 Day
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

18 Day
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

24 day
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Wymiary: 60x30x35, czarny silikon, szyba 5mm
Filtracja: AquaEl FZN-1,
wkład: lawa wulkaniczna, gąbka
Ogrzewanie: brak
Nawożenie: Planta garnier Classic
CO2: brak
Flora: Anubias barteri var. nana, Sagittaria subulata, Vesicularia montagnei, Eleocharis parvulus, Hygrophila corymbosa ''Siamensis''
Fauna: Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Otocinclus affinis, Neocaridina heteropoda "red cherry"
Oświetlenie: 2x15W - LT Narva oceanic colour, Philips TL-D 765
czas świecenia: 11 - 12h
Podłoże: MKH Filtus Floran, Rataj bivoj, ADA Sarawak Sand
Dekoracje: Korzeń mahoniowy
Parametry: 4 °dKH, 7,2 pH* Flora(7)
* Fauna(7)
* Co nowego(3)
63L - "Center of oasis"(3)
54L - "Spring awakening"(0)

Linki

Serwisy - aquascaping

Chester Aquarium
AquaDesign
Akwarium Jacka
Aquascapedesign
AquaGardens
NaturAqua
AquascapeBlog
Aquascape Atelier
Aquarius & Aquadam
Plantella
Aqua Sketchbook
Creative Aquascape Union

Fora

Akwarystyka forum
AkwaHobby
Mchy
roslinakwariowe.pl
holenderskie.pl
forum o krewetkach
APC

Serwisy - akwarystyka

AkwaFoto
Krewetki w akwarium
AquaMoss
akwarium.org
AGA

Księga gości

Wyślij wiadomość

Następne Poprzednie

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl